Amortyzacja w autocasco. Co to takiego?

Podczas zakupu polisy AC z pewnością padnie pytanie o sumę ubezpieczenia i udział własny, ale tylko 10% właścicieli pojazdu zainteresuje się amortyzacją części. Dlaczego ten temat jest tak często pomijany? Najczęściej nie mamy w ogóle pojęcia, że coś takiego istnieje. Jeżeli agent ubezpieczeniowy „dobitnie” nam o tym nie przypomni, możemy być mocno rozczarowani wysokością wypłaconego odszkodowania po szkodzie.

Amortyzacja w autocasco oznacza pomniejszenie wartości części samochodu ze względu na stopień jego eksploatacji. Dlatego im starszy pojazd, tym większy procent potrącenia. Przykładowo: podczas zdarzenia zostaną uszkodzone klocki hamulcowe. Cena nowych wynosi 100 złotych, a amortyzacja części dla samochodu 4 letniego została ustalona w naszym towarzystwie na 50%. W takim przypadku ubezpieczyciel wypłaci tylko 50 złotych, pomniejszając wartość o połowę.

Warto tutaj pamiętać, że amortyzacja dotyczy każdej części przeznaczonej do wymiany, która zużywa się w naturalny sposób. Nie będzie to więc tylko sprzęgło czy wspomniane dla przykładu klocki hamulcowe, ale nawet tapicerka, fotel samochodowy i kierownica. Praktycznie, prawie każdy element w pojeździe ulega zużyciu. Dlatego przy większej szkodzie możemy mieć mocno okrojoną wypłatę świadczenia.
Amortyzację części można zwykle znieść za dodatkową opłatą. Lepiej więc od razu zapytać o to, kupując ubezpieczenie oc i ac.

Większość towarzystw ubezpieczeniowych nie odlicza jej w przypadku bezgotówkowej likwidacji szkody w autoryzowanym warsztacie. Procentowe wartości potrącenia w związku z zużyciem części i granice wiekowe pojazdu są zapisane w OWU (Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia), z którymi warto zapoznać się przed podpisaniem umowy.

Jednym z wygodnych narzędzi do porównywania zakresów ofert AC jest porównywarka ubezpieczeń. Np. na stronie  http://ubezpieczenie-oc.auto.pl można zestawić ze sobą i dokładnie porównać zakresy polis ubezpieczeniowych.

Warto porównywać, żeby się później nie zdziwić.

Dodaj komentarz